Audi zelektrizovalo americkú hviezdu Kena Blocka

07.10.2021

Elektrizujúci prírastok u štyroch kruhov. Slávny americký pretekár Ken Block a Audi začnú realizovať spoločné projekty v oblasti elektromobility.

Ken Block si od roku 2005 vybudoval renomé ako súťažný a relykrosový jazdec. Celosvetovo sa 53-ročný Američan preslávil najmä svojimi výpravnými videami, v ktorých jazdí s vysokovýkonnými vozidlami po ikonických miestach na hrane možností. Ken bol ešte len tínedžerom, keď Audi quattro prinieslo revolúciu do majstrovstiev sveta v rely a Audi Sport quattro S1 vytvorilo nový rekord v pretekoch do vrchu Pikes Peak v USA. Práve tieto momenty spôsobili, že Ken Block začal snívať o pretekárskej kariére. Partnerstvom s Audi sa tak preň uzatvára kruh: "Audi je značka, ktorá zapálila moju vášeň pre automobilový šport. Extrémne sa teším na to, že môžem začať novú kapitolu. Spoločne budeme vyvíjať inovatívne projekty a posúvať hranice elektromobility."

Spoznal svojich hrdinov naživo

Pri svojej prvej návšteve v Audi sa Kenovi splnil ďalší sen. Vyskúšal si niekoľko historických pretekárskych modelov svojej obľúbenej značky. Patrí k nim napríklad Audi Sport quattro S1, Audi V8 quattro z DTM, ale aj oveľa novšie Audi e-tron Vision Gran Turismo. Ken si samozrejme nenechal ujsť príležitosť otestovať aj aktuálne najvýkonnejší elektrický model Audi RS e-tron GT. Svoj názor naň zhrnul slovami: "Dizajn je vynikajúci, s veľkou láskou k detailom a perfektným vypracovaním. Aj zážitok z jazdy je fantastický. Auto je neuveriteľne rýchle a veľmi dobre ovládateľné. Vďaka nízkemu ťažisku umožňuje rýchle zmeny smeru."

Život je o zmenách

Napriek tomu, že Ken Block sa stal slávnym ako "Petrol Head", dnes vraví: "Budúcnosť patrí elektromobilite. Elektrické autá nám umožňujú redukovať emisie a hádam aj urobiť z našej planéty lepšie miesto pre život. Ale nielen to - ide aj o výkon. Milujem všetko, čo ma robí rýchlejším a elektrické autá to dokážu. A čo sa týka zvuku spaľovacieho motora, mám deti, pre ktoré už vôbec nie je zaujímavý. Zvuk elektrických áut považujú za rovnako cool." Kenove slová potvrdzujú aj činy. V ostatnom čase jazdil s rozličnými elektrickými automobilmi. Na poslednej etape Rallye Dakar 2020 dosiahol s elektrickým prototypom tretí najrýchlejší čas. V tom istom roku vyhral prvé preteky relykrosového šampionátu "Projekt E" vo Švédskom Höljese. 

Začiatok elektrizujúcej spolupráce

Ken Block a Audi budú odteraz exkluzívne spolupracovať v oblasti elektromobility. "Audi znamená 'Náskok vďaka technike'," hovorí Oliver Hoffmann, člen predstavenstva Audi pre technický vývoj. "V oblasti mobility budúcnosti sa každý deň usilujeme posúvať hranice. Naším cieľom je nadchýnať našich zákazníkov progresívnym dizajnom a inovatívnou technológiou. Veľmi sa teším, že sa nám podarilo získať Kena Blocka pre Audi." Julius Seebach, konateľ Audi Sport GmbH, zodpovedný za auto-moto šport, k týmto slovám dodáva: "Automobilový šport u Audi dláždi cestu technológiám budúcnosti. Elektrifikácia je prelomový moment, rovnako ako kedysi pohon quattro. S Kenom Blockom plánujeme vzrušujúce veci, ktoré perfektne zapadajú do našej stratégie."