Audi integruje obchod s aplikáciami do rôznych modelov

01.03.2023
  • Priamy prístup k obľúbeným aplikáciám tretích strán
  • Pravidelné aktualizácie softvéru a neustále sa rozširujúca ponuka aplikácií pre ešte silnejšiu personalizáciu systému infotainmentu
  • Obchod s portfóliom aplikácií špecifických pre daný trh rozširuje modulárny súbor nástrojov infotainmentu tretej generácie

 

Ingolstadt, 1. marca 2023 - Od leta 2023 prinesie Audi do vybraných modelov s treťou generáciou modulárneho infotainmentu (MIB 3) obchod s aplikáciami. Vďaka zabudovaniu obchodu, ktorý bol vyvinutý spoločne s dcérskou spoločnosťou koncernu Volkswagen CARIAD a ich partnerom Harman Ignite, môžu zákazníci priamo a intuitívne pristupovať k populárnym aplikáciám tretích strán prostredníctvom multimediálneho rozhrania (MMI) prostredníctvom dátového prepojenia vo vozidle. Aplikácie, ktoré si zákazník vyberie, sa dajú do systému MMI nainštalovať bez problémov - bez nutnosti zachádzania cez smartfón.

V snahe o ešte väčšiu digitalizáciu vozidiel integruje Audi do vybraných modelov natívny obchod s aplikáciami. Technickým základom tejto inovácie je rozšírenie MIB 3 o ďalší elektronický komponent: hardvérový modul Audi veľkosti USB flash disku je vybavený operačným systémom s otvoreným zdrojovým kódom a umožňuje tak prístup k aplikáciám tretích strán vo vozidle. 

"Audi je prvou značkou v rámci koncernu Volkswagen, ktorá zavádza nový obchod pre aplikácie tretích strán. Toto škálovateľné riešenie vyvinula spoločnosť CARIAD a je príkladom našej stratégie ponúknuť všetkým našim zákazníkom vysoko atraktívny ekosystém. Vďaka tomuto riešeniu budú mať vodiči Audi k dispozícii nielen pravidelné aktualizácie softvéru, ale aj systém infotainmentu, ktorý si môžu ešte lepšie prispôsobiť," povedal Oliver Hoffmann, technický riaditeľ Audi.

 

Inovatívny digitálny ekosystém

Vďaka novému obchodu získajú zákazníci prístup k širokej škále aplikácií, ktoré si môžu stiahnuť priamo a nezávisle od smartfónu do MMI. Pri spustení sú k dispozícii aplikácie z nasledujúcich kategórií: Hudba, Video, Hry, Navigácia, Parkovanie a nabíjanie, Produktivita, Počasie a Správy. Sekcia Hudba obsahuje napríklad aplikácie ako Amazon Music a Spotify. Obchod sa bude neustále rozširovať o nové aplikácie. Zákazníci k nemu majú prístup prostredníctvom samostatnej dlaždice MMI. Potom sa dodatočné aplikácie bez problémov implementujú do MMI a môžu sa bezpečne a spoľahlivo používať aj počas jazdy. Portfólio aplikácií je špeciálne prispôsobené rôznym trhom. 

Hlasový asistent Alexa od spoločnosti Amazon je v modeloch Audi k dispozícii od roku 2019. Od tohto leta budú mať zákazníci vždy prístup k najnovšej verzii aplikácie Alexa, ako aj k ďalším funkciám, ako je vylepšené grafické rozhranie a nový vizuálny ovládací panel na správu zariadení inteligentnej domácnosti.

Pohodlné účtovanie

Na používanie aplikácií tretích strán je potrebné dátové spojenie, ktoré sa vytvára prostredníctvom takzvanej "vstavanej SIM karty", teda sim karty trvalo nainštalovanej vo vozidle. Pre majiteľov Audi v Európe sa náklady, ktoré vznikajú pri používaní mobilnej siete, pohodlne účtujú prostredníctvom objemu dát so spoločnosťou Cubic Telecom. Prvých 25 gigabajtov je bezplatných. Modely Audi budú samozrejme naďalej podporovať Android Auto a Apple CarPlay s možnosťou "smartphone interface".

V rôznych modeloch Audi od leta 2023

Obchod s aplikáciami bude od júla k dispozícii vo vybraných modeloch, ktoré sú vybavené najnovším softvérovým klastrom MIB 3, konkrétne v Audi A4/A5, Q5, A6/A7, A8, Q8 e-tron a Audi e-tron GT. Tieto modely Audi budú vybavené úložiskom už z výroby na celom európskom trhu, ako aj v Kanade a Spojených štátoch. Funkcionalita sa rozšíri na ďalšie modely v roku 2023. Aplikácie tretích strán nie sú k dispozícii vo vozidlách so skorším dátumom výroby. 

 

Audi a CARIAD - spoločná cesta

Na vývoj a zabezpečenie úspechu komplexných digitálnych systémov, ako je nový obchod s aplikáciami, využíva Audi združené znalosti a synergie v rámci koncernu Volkswagen. CARIAD, softvérová spoločnosť koncernu, vyvíja technologický zásobník pre automatizovanú a prepojenú jazdu - vrátane konzistentnej elektronickej architektúry, softvérovej platformy a spoľahlivého pripojenia k automobilovému cloudu - pre všetky značky koncernu. CARIAD pracuje aj na asistenčných systémoch vodiča, štandardizovanej platforme infotainmentu a novom digitálnom ekosystéme sústredenom okolo automobilu.