Audi Q4 e-tron concept

Koncern Audi predstavil ďalší automobil s čisto elektrickým pohonom na autosalóne v Ženeve v roku 2019: koncept Audi Q4 e-tron prezentuje kompaktné SUV so štyrmi dverami a vonkajšou dĺžkou 4,59 metrov, ktorého príbuzenstvo k modelu Audi e-tron je rozpoznateľné na prvý pohľad.

Systémový výkon 225 kW konceptu Q4 e-tron generujú dva elektromotory. Hnaciu silu prenáša na cestu pohon všetkých kolies quattro. Vďaka vynikajúcej trakcii akceleruje z nuly na 100 km/h len za 6,3 sekundy. Maximálnu rýchlosť dosahuje pri hodnote 180 km/h, ktorá je elektronicky obmedzená. Veľkoplošný akumulátor s kapacitou 82 kWh zaberá takmer celý priestor spodku vozidla medzi nápravami. Dojazd viac ako 450 kilometrov - podľa metodiky WLTP - definuje štandardy v segmente. Technológia konceptu Q4 e-tron je postavená okolo modulárnej platformy elektromobilov (MEB), ktorá sa v budúcnosti stane základom v mnohých elektromobiloch koncernu Volkswagen, od kompaktnej až po vyššiu strednú triedu vozidiel.

Modulárna platforma elektromobilu ponúka široké portfólio variantov pohonu a úrovní výkonu. V koncepte Audi Q4 e-tron nájdeme verziu elektrického pohonu "performance". Jeden elektromotor poháňa prednú a jeden zadnú nápravu - Q4 je vybavený systémom quattro. Nápravy pritom nie sú mechanicky spojené, ale elektronické riadenie zabezpečuje optimálnu koordináciu rozdelenia krútiaceho momentu - dokonca v zlomkoch sekundy. Vďaka tomu dosahuje toto SUV s elektrickým pohonom optimálnu trakciu v akomkoľvek počasí a na každom povrchu.

Kompaktný exteriér...

Dĺžka 4,59 metrov, šírka 1,90 metra a výška 1,61 metra: koncept Audi Q4 e-tron concept sa vďaka svojim rozmerom umiestňuje v hornej tretine segmentu kompaktných vozidiel. Jeho rozmery kvalifikujú toto elektrické SUV ako agilné všestranné vozidlo vhodné aj do mesta. S rázvorom 2,77 metra sa z hľadiska vnútorného priestoru radí minimálne o triedu vyššie.

Vízia modelu e-tron nie je len fascinujúca, ale má aj skvelý dizajn. Audi e-tron Sportback concept predstavuje úchvatný elektromobil, ktorý nadchne extrémne športovými líniami, plochami a plochou zadnou líniou. Osvetlené krúžky a virtuálne vonkajšie spätné zrkadlá patria k exkluzívnym prvkom modelu. Jeho dizajn je pôsobivý a elegantný zároveň. Interiér zaujme inovatívnym lakom s vysokým leskom, ktorý vytvára mimoriadne vzrušujúce akcenty.

... exkluzívny interiér

Farebné prevedenie interiéru zvýrazňuje dojem priestrannosti. Hornej časti kabíny dominujú svetlé a teplé tóny, zatiaľ čo tmavé koberčeky na podlahe vytvárajú kontrastný prvok. Strop, stĺpiky karosérie a horná časť obloženia dverí ako aj prístrojový panel sú čalúnené bielym a béžovým mikrovláknom. Trvalá udržateľnosť nie je v koncepte Audi Q4 e-tron najvyššou prioritou iba z hľadiska elektrického pohonu: podlaha je vyrobená z recyklovaných materiálov. Namiesto chrómovaných kovových dekoračných lemov tu nájdeme povrchy s exkluzívnym viacvrstvovým lakom. Lakované, matné plexisklo použité na aplikáciách im dodáva intenzívny efekt hĺbky. Štyri sedadlá s integrovanými opierkami hlavy sú čalúnené na dotyk príjemnou Alcantarou, ktorá je spracovaná v kvalite ručnej práce. Čalúnenie zdobí dvojité prešívanie z hrubej priadze.
 

Za volantom sa nachádza displej virtuálneho kokpitu s najdôležitejšími ukazovateľmi rýchlosti, stavu nabitia akumulátora a navigácie. Novým prvkom je veľkoplošný head-up displej s funkciami rozšírenej reality. Dôležité grafické informácie - napríklad smerové šípky pre odbočenie - dokáže zobraziť priamo na cestu.

Očividne Audi, očividne e-tron

Exteriér

Vďaka jednodielnej maske chladiča Singleframe je koncept Q4 e-tron na prvý pohľad rozpoznateľný ako model Audi. A najneskôr na druhý pohľad je vám jasné, že ide o Audi e-tron s elektrickým pohonom. Pretože presne ako prvé sériové Audi s elektrickým pohonom, aj nový koncept disponuje štruktúrovanou a uzavretou plochou v širokej, takmer vzpriamenej osemuholníkovej maske namiesto klasickej masky chladiča. Prívod vzduchu k batériám zabezpečujú veľké nasávacie otvory pre prívod chladiaceho vzduchu, ktoré sa nachádzajú pod obidvoma Matrix LED svetlometmi a prechádzajú až k spodnej časti predného nárazníka.

Rovnako charakteristické pre značku Audi sú výrazne tvarované blatníky všetkých štyroch kolies a predstavujú klasický dizajnový prvok vozidiel Audi. Rozšírené prvky konceptu Q4 e-tron sú navrhnuté výrazne organickým a plynulo prechádzajúcim spôsobom a profilu vozidla dodávajú charakteristický vzhľad. Typickým poznávacím prvkom elektromobilov e-tron je výrazná oblasť prahov dverí medzi nápravami, kde sa vďaka akumulátorom nachádza energetické centrum tohto SUV. Veľké 22-palcové disky nepripúšťajú žiadnu pochybnosť o potenciáli konceptu Audi Q4 e-tron. Línia strechy klesá decentne dozadu a siluete dodáva výrazne dynamický vzhľad.

Výrazný široký svetelný pás v zadnej časti konceptu Audi Q4 e-tron spája obe svetelné jednotky a stáva sa charakteristickým prvkom Audi e-tron. Aj tu je viditeľná príslušnosť k rodine modelov e-tron. Platí to aj pre vnútrajšok svetiel, kde signifikantné usporiadanie LED segmentov pripomína staršieho brata.

Farba karosérie v modrom odtieni "Solar Sky", ktorá sa mení v závislosti od uhla dopadu svetelných lúčov, ponúka udržateľnú inováciu v dvoch ohľadoch: farba, ktorá bola špeciálne vyvinutá a šetrne k životnému prostrediu vyrobená pre koncept Audi Q4 e-tron, účinne odráža krátkovlnné slnečné žiarenie, blízke infračervené spektrum. Týmto spôsobom sa výrazne zníži prehrievanie povrchu karosérie a vnútorného priestoru. Na jednej strane prispieva k subjektívnemu pocitu pohody cestujúcich, na druhej strane sa zníži energetická nároky klimatizácie, pretože v teplých dňoch môže priestor pre cestujúcich chladiť s výrazne nižším výkonom. A to zase znamená zlepšenie dojazdu a globálnej uhlíkovej stopy konceptu Q4 e-tron.