Audi Logo

Dojazd elektrického vozidla

Sú elektrické vozidlá vhodné len na krátke vzdialenosti a nie sú vhodné na každodenné používanie? Dojazd elektrického vozidla hrá dôležitú úlohu v úspechu e-mobility. Vďaka neustálemu vývoju sa alternatívna forma pohonu využíva aj na dlhé trasy. Vyskúšajte si to sami s ukazovateľom dojazdu pre modely e-tron, Q4 e-tron a e-tron GT a prečítajte si naše tipy pre elektrické vozidlá v zime.

Ukazovateľ dojazdu

Ako ďaleko sa dostanem v mestskej premávke, na ceste prvej triedy alebo diaľnici, berúc do úvahy rôzne faktory? Ukazovateľ dojazdu pre modely e-tron, Q4 e-tron a e-tron GT vám na to ponúka odpoveď. Na rozdiel od cyklu WLTP to vyžaduje zapnutie klimatizácie. Pri mimoriadne energeticky efektívnom štýle jazdy (napríklad konštantná stredná rýchlosť alebo žiadna klimatizácia) možno dosiahnuť vyššie dojazdy. Pre realistické jazdné profily sa na základe empirických hodnôt berú do úvahy fázy zrýchlenia a spomalenia.

Faktory ovplyvňujúce dojazd

Dojazd, ktorý je možné dosiahnuť s elektrickým vozidlom, závisí od rôznych faktorov, napríklad:

 • individuálny štýl jazdy
 • zvolený režim systému Drive Select
 • zapnuté elektrické zariadenia
 • konfigurácia vozidla a náklad
 • klimatické podmienky (počasie)
 

Špecifiká zimnej prevádzky

Počas zimnej prevádzky môžu dojazd vášho elektromobilu znížiť aj ďalšie faktory, napríklad:

 • zvýšený valivý odpor zimných pneumatík
 • nízke teploty a ťažké podmienky na ceste navyše zvyšujú valivý odpor a odpor vzduchu
 • zapnuté elektrické zariadenia
 • vyhrievanie potrebných senzorov pre asistenčné systémy pre zamedzenie námrazy
 • dodatočné zvýšenie jazdného odporu prostredníctvom príslušenstva, ako sú strešné nosiče, strešné boxy atď.
 

Tipy pre zimu

1.

Chráňte batériu pred nízkymi teplotami a vozidlo zaparkujte na mieste, ktoré je čo najviac chránené pred poveternostnými vplyvmi

2.

Prispôsobený predvídavý štýl jazdy v režime „efficiency“ systému DriveSelect a predvídavý štýl jazdy podľa návrhov asistenta efektivity vozidla

3.

Zníženie elektrických zariadení/systémov, ako je klimatizácia, odmrazovanie, vyhrievanie interiéru, zrkadiel, okien a sedadiel

 

4.

Venujte pozornosť tlaku vzduchu v pneumatikách

5.

Zníženie nákladu

6.

Vyhnite sa zbytočným a nepoužívaným prídavným zariadeniam, ako sú strešné nosiče lyží, strešné boxy atď.

 

Audi e-tron príklad trasy

Cesta na dovolenku

Brusel - Flachau im Pongau

1.010 km

Chcete so svojím Audi e-tron prejsť dlhšiu vzdialenosť. Žiadny problém – pozdĺž diaľnice sa nachádzajú rýchlonabíjacie stanice, kde nabijete svoje Audi e-tron za veľmi krátky čas. Ak chcete ísť z Bruselu do Flachau im Pongau, budete potrebovať na 1 010 km trasu s Audi e-tron iba tri zastávky na nabíjanie každá z časom nabíjania 32 – 40 minút, vďaka jeho dojazdu na veľké vzdialenosti a schopnosti nabiť batériu až na úroveň 80 % kapacity s výkonom až 150 kW*.

*Napríklad s Audi e-tron 55 s 19" kolesami v režime „efficiency“ pri slnečnej teplote cca 20°, s jazdou prevažne po diaľnici. Kombinovaná spotreba v kWh/100 km: 26,4 - 22,9 (WLTP); kombinované emisie CO2: 0 g/km. Informácie o spotrebe paliva/elektrickej energie a emisiách CO2 v závislosti od zvoleného vybavenia vozidla.

 

Časté otázky k dojazdu

 1. Jazdite predvídavo a dávajte pozor na svoju rýchlosť.
 2. Zvoľte si jazdný režim „efficiency“. Je vytvorený pre mimoriadne úspornú jazdu.
 3. Venujte pozornosť úrovni vozidla. Znížte odpor vzduchu znížením výšky vozidla pomocou režimu „sport“ alebo „efficiency“ v systéme Audi drive select
 4. Venujte pozornosť ďalším elektrickým zariadeniam, ako je klimatizácia, rádio, svetlomety, vyhrievanie zadného okna. Tieto tiež využívajú energiu z batérie.
 5. Vyhnite sa jazde s príslušenstvom, ako sú strešné nosiče, keď to nie je nutné.
 6. Použite ECO tlak v pneumatikách.
 7. Použite klimatizácie pred jazdou (nastavenie času odjazdu), keď je vozidlo stále pripojené k nabíjacej stanici.
 8. Použite režim dojazd (obmedzená jazda).

Zobrazenie dojazdu sa vypočítava zo stavu nabitia batérie, aktuálnych tepelných podmienok a posledných hodnôt spotreby. Vzhľadom na vysokú účinnosť vozidla a e-pohonu má akýkoľvek jazdný odpor v porovnaní so spaľovacím vozidlom neúmerne vysoký efekt. Hodnotu individuálnej spotreby vášho vozidla nájdete v aplikácii myAudi v časti „Podrobnosti o vybavení/Technické údaje/Spotreba“. Dojazd je ovplyvnený najmä nasledujúcimi faktormi:

 • tepelné podmienky (chlad/teplo)
 • jazdné správanie/rýchlosť
 • pneumatiky (napríklad zimné pneumatiky)
 • podmienky na ceste (mokro, sneh)
 • prídavné elektrické zariadenia (kúrenie, vyhrievanie sedadiel, vyhrievanie zadného skla, klimatizácia,...)
 • náklad (cestujúci, batožina)
 • bočný vietor a protivietor

Riadenie dojazdu v Audi e-tron informuje zákazníka v každej situácii o dojazde, ktorý je ešte dostupný. Vaše Audi e-tron vás včas upozorní, keď sú batérie takmer prázdne. Systém vodiča varuje pri zostávajúcom dojazde 100 km a opäť pri zostávajúcom dojazde 50 km. V prípade potreby sa spustí navigácia a automatické navádzanie k najbližšej nabíjacej stanici. Navyše, keď je zostávajúci dojazd nízky, vaše vozidlo sa automaticky prepne do režimu úspory energie, aby maximalizoval zostávajúci dojazd.