Audi Logo

Elektrickou mobilitou k ekologickejšej budúcnosti

Elektrická mobilita je základom pre trvale udržateľnú mobilitu na celom svete. Preto sme si vytýčili cieľ do roku 2025 ponúkať 30 elektrifikovaných vozidiel, z toho 20 s čisto elektrickým pohonom bez lokálnych emisií CO2. Pre nás je elektrická mobilita ústredným prvkom ekologickejšej dopravy, šetrnej ku klíme. Tu sa dozviete viac o trvalej udržateľnosti v Audi a získate informácie o zaujímavých témach pre budúcnosť.

 

Udržateľnosť v dodávateľskom reťazci: výzva a príležitosť súčasne

Audi je prítomné na viac ako 100 trhoch a vyrába v 13 výrobných závodoch v desiatich krajinách, aby bolo čo najbližšie k svojim zákazníkom. Dodávateľský reťazec spoločnosti je odpovedajúc rozvetvený. Audi preto kladie veľký dôraz komplexnému monitorovaniu vlastného hodnotového reťazca: znižovanie emisií CO₂, šetrné využívanie zdrojov a sociálna zodpovednosť sú najvyššími prioritami.

 

Mobilita & trendy

Každý, kto sa chce pozrieť na svet budúcnosti ako vizionár, musí byť rýchly a zároveň flexibilný. Náš životný priestor sa mení rýchlym tempom. Ako bude vyzerať spolužitie budúcnosti a čo o ňom musíme vedieť už dnes? Sme lídrom v neustálom vývoji a riešeniach, ktoré posúvajú ľudí vpred.

 

Udržateľné produkty

Audi pristupuje k vývoju udržateľných produktov komplexne. Spoliehame sa pritom na široké portfólio alternatívnych technológií pohonu, aby bola mobilita šetrnejšia k životnému prostrediu.

 

Ako Audi financuje budúcnosť

Audi si na najbližšie roky stanovilo ambiciózne ciele v oblasti návratnosti. Ako ich chce spoločnosť dosiahnuť? S jasným zameraním na ziskovú e-mobilitu, digitalizáciu a inteligentné využitie synergií, ktoré koncern ponúka.

Všetky ďalšie informácie na tému udržateľnosti & zodpovednosti podnikov nájdete tu

Greenovation pre budúcnosť vhodnú pre život

Audi Environmental Foundation GmbH podporuje technológie a angažovanosť v oblasti ochrany životného prostredia s cieľom chrániť a zachovať prirodzené základy života ľudí, zvierat a rastlín. Projekty financovania nadácie „Audi Environmental Foundation“ sa zameriavajú na inovatívne, environmentálne kompatibilné technológie a environmentálne vzdelávacie opatrenia. Vytvárajú podnety pre trvalo udržateľné opatrenia a podporujú povedomie o vplyve ľudského správania na prírodu. Nadáciu „Audi Environmental Foundation“ založila spoločnosť AUDI AG v roku 2009 ako dcérsku spoločnosť v úplnom vlastníctve s cieľom posilniť svoje sociálne a environmentálne záväzky.

Ako srdce elektromobilu sú naše batérie dôsledne navrhnuté pre prémiovú kvalitu, bezpečnosť a pre celú životnosť vozidla. V súčasnosti recyklujeme vrátené batérie, napríklad z našich plug-in hybridných modelov alebo predsériových vozidiel Audi e-tron, v rôznych recyklačných spoločnostiach v súlade s príslušnými zákonnými požiadavkami na trhoch.

Do roku 2025 bude každé tretie predané Audi elektrifikované. Dopyt po batériách sa preto bude naďalej zvyšovať. Audi sa zaviazalo, že životný cyklus týchto batérií bude čo najudržateľnejší a od roku 2017 je aktívnym členom Global Battery Alliance. Aliancia sa zameriava na ochranu ľudských práv a sociálnych noriem pri ťažbe surovín, ako aj na vypracovanie riešení pre opätovné použitie lítium-iónových batérií. Audi tiež vstupuje do výskumnej spolupráce, napríklad s recyklačnou skupinou Umicore, s cieľom vyvinúť cyklus pre komponenty vysokonapäťových batérií, ktoré by sa potom dali opätovne použiť. Použité batérie dostávajú „druhý život“ aj v hlavnom závode v Ingolstadte, kde v súčasnosti skúšobne poháňajú vysokozdvižné vozíky a traktory. „Každá lítium-iónová batéria vyžaduje veľa energie a cenných zdrojov, ktoré je potrebné využiť najlepším možným spôsobom,“ hovorí Peter Kössler, člen predstavenstva pre výrobu a logistiku v AUDI AG. Audi preto pri elektromobilite myslí aj na zmysluplnú koncepciu druhého použitia batérií. Hliník sa používa aj v batériách Audi – konkrétne v ich kryte. Ľahký kov sa získava z bauxitu pomocou intenzívnej energie. Audi odštartovalo projekt Aluminium Closed Loop v záujme šetrenia zdrojov a energie. Odrezky sa posielajú späť dodávateľom a opätovne sa spracovávajú. Audi bolo prvým výrobcom automobilov, ktorý získal certifikát udržateľnosti od Aluminium Stewardship Initiative (ASI) za udržateľnú výrobu krytu batérie. Viac informácií nájdete na: https://aluminium-stewardship.org/

Ako srdce elektromobilu sú naše batérie dôsledne navrhnuté pre prémiovú kvalitu, bezpečnosť a pre celú životnosť vozidla. V súčasnosti recyklujeme vrátené batérie, napríklad z našich plug-in hybridných modelov alebo predsériových vozidiel Audi e-tron, v rôznych recyklačných spoločnostiach v súlade s príslušnými zákonnými požiadavkami na trhoch. Elektromobily, rovnako ako všetky vozidlá registrované v Nemecku a Európe, zaručujú najvyššiu úroveň bezpečnosti. Riziku požiaru a úrazu zásahom elektrickým prúdom bránia špeciálne bezpečnostné systémy. V prípade nehody alebo defektu sa okamžite preruší prúdenie elektrickej energie batérie, tak aby tam nebolo žiadne napätie. Batéria je navyše inštalovaná vo veľkom bloku odolnom voči nárazu v spodnej časti karosérie, kde je chránená pred deformáciou. Testy ADAC na štúdii Audi e-tron GT opakovane preukázali, že riziko požiaru pri elektromobiloch je rovnako nízke ako pri spaľovacích motoroch. Proces nabíjania je kedykoľvek úplne bezchybný a dá sa bez problémov vykonávať aj v daždi. Svoje Audi e-tron môžete bez obáv vziať aj do autoumyvárne. Viac informácií nájdete v tomto teste ADAC: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/elektromobilitaet/info/sicherheit-elektroauto/ Audi e-tron získalo najvyššie hodnotenie piatich hviezdičiek v Euro-NCAP (ďalšie informácie na: https://www.euroncap.com/de/results/audi/e-tron/35869), poprednom európskom programe hodnotenia bezpečnosti osobných automobilov. V USA bolo Audi e-tron prvým elektromobilom, ktorý získal najvyššie ocenenie za bezpečnosť od Insurance Institute for Highway Safety (ďalšie informácie na: https://www.iihs.org/news/detail/2019-audi-e-tron-earns-institutes-highest-award).